Naše výbava

S fotografováním jsme začali zřejmě jako každý – pomocí kompaktního fotoaparátu. Kompozice fotografie, ISO, závěrka nebo dokonce clona –  žádné takové pojmy nás netrápily. Takřka nic, či jako v případě technických parametrů vůbec nic, jsme o nich nevěděli. Co znamenají a jak můžou ovlivnit výslednou fotografii. Postupem času ovšem Anet začala fotit s chutí a její fotky se líbily nám i našemu okolí. Později Anet dostala od rodičů Panasonic Lumix ZX-1, který dělal výborné fotky. Za pár let se ovšem poměrně opoužíval, tak jsem si řekl, že bych jí velmi rád pořídil lepší kompakt. Bohužel jako student jsem si rozhodně nemohl vyskakovat. Takže nakonec za pomoci snad všech členů rodiny jsme se jí složili na Panasonic Lumix TZ-30, který dostala k narozeninám. S ním jsme dokázali dělat mnohem lepší fotografie. Bohužel nás potkala smůla a při první dovolené v Řecku se nám do něj dostala vlhkost, která ho nenávratně poškodila.
Dlouhou dobu jsme vydrželi bez foťáku, ale už jsme si pohrávali s myšlenkou na zakoupení zrcadlovky, jelikož jsme začali chodit do práce a vydělávat nějaké ty peníze. Jako naprostí laici jsme začali zjišťovat informace, chodili se dívat, prohlíželi jsme a dlouho vybírali. Nakonec jsme nechali hovořit peníze a odborníka, který nám jako „entry-level“ zrcadlovku doporučil náš současný Nikon D3200 spolu se setovým Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR.


d3200_bodyNikon D3200
Jak je již zmíněno výše, jedná se o základní zrcadlovku, která ovšem pro naše potřeby plně dostačuje. Detailní parametry jsou zbytečné vypisovat, je jich plný internet.

Co bych ovšem vypíchl jako nedostatek, je nepřítomný autobracketing, který jsme na kompaktech Panasonic hojně využívali. Je nutné ho provést ručně, což bohužel není záležitost jednoho stisku tlačítka.


Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR
Jelikož jsme kupovali fotoaparát v setu (tedy i s objektivem), museli jsme se rozhodnout mezi mnoha variantami. V mnoha setech je základní 18-55mm. Buď samostatně, a nebo ještě s nějakým teleobjektivem. Což se může jevit jako výhodná koupě, jelikož cena byla takřka stejná a jako šetřivý člověk jsem viděl 2 objektivy za cenu jednoho! (jak jsem psal, věděl jsem o tom všem o kousek větší prd než teď). Naštěstí prodejce nás upozornil, že jako naprostí začátečníci oceníme rozumné ohnisko 18-105, které pokryje v drtivé většině naše potřeby na focení a nebudeme tedy muset hned řešit výměnu objektivů. Když se na to dívám zpětně, bylo to velmi dobré rozhodnutí a vřele bych tuto cestu doporučil každému začátečníkovi.
Jako hlavní nevýhodu bych viděl horší světelnost. A dále, jelikož už máme objektivy dva (v době psaní článku 🙂 ), tak bych byl raději, kdyby byl bajonet kovový (z toho plastu jsem při výměně nejistý). Ale s fotkami jsme velmi spokojení a zatím nehodláme ničím nahrazovat.


12-24-lezici-800x556

Nikon 12-24mm f/4,0 G IF-ED AF-S DX ZOOM
V době psaní článku vlastníme tento objektiv zhruba měsíc a nemáme ho tedy zatím dostatečně otestovaný. Zatím co mohu vypíchnout, je velmi rychlé a opravdu velmi tiché ostření (v porovnání s 18-105). Tento náš kousek je zakoupený přes bazar, což nám ušetřilo nemalý peníz. Měli jsme s ním současně i Nikkor 10-24mm po dobu 14 dnů. V rámci našich testů ovšem zvítězila 12-24ka. Širší záběr na 10mm se nám velice líbil, ovšem ostrost při tomto ohnisku byla úplně někde jinde a navíc v rámci bazaru byl paradoxně dražší.
U 12-24mm se nám líbí velmi dobrá ostrost, rozsah ohnisek a konstantní světelnost. Těšíme se na krajinky.


50mm

Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G
Tento pevný objektiv má napříč všemi weby velmi dobrá hodnocení co do kvality, tak i poměr cena/výkon. Jde o příjemně lehký a rychle ostřící kousek, který má pěknou světelnost 1,8 a je vhodný na portréty, jelikož pěkně „rozmaže“ pozadí – Bokeh.
Díky svojí světelnosti je oproti ostatním našim objektivům velmi vhodným na focení ve zhoršených světelných podmínkách.


odpalovac800x443

Kabelová spoušť
Jedno z nejlevnějších zařízení v naší brašně a také snad jako jediné „neznačkové“. Zakoupeno v aukci za nějakých 350,-. Navzdory svojí ceně je toto zařízení nedocenitelným pomocníkem při focení na stativu. Ať už při focení dlouhých expozic či za účelem časosběrných videí, se kterými v poslední době též trochu experimentujeme.
Hlavní výhodou odpalovače je možnost nastavení expozice více než 30“ a sekvence časosběrného snímaní až 399 fotografií s prakticky libovolným časovým intervalem mezi jednotlivými snímky (ne však menší než 1s).


triopoTriopo MT-128
Stativ byla věc, kterou jsme kupovali rovnou i s fotoaparátem. Věděl jsem, že ho budeme potřebovat, a tak jsem nechtěl nákup kdovíjak dlouho odkládat. Je to velmi dobrý pomocník při horším osvětlení, skupinových fotografiích, časosběrech a dlouhých expozicích. Je lehký (2kg), dá se snadno složit (i když skládat a rozkládat ho 5x za sebou je pěkný opruz) a má praktickou brašnu přes rameno. Navzdory svojí skladnosti, je při rozložení velmi vysoký (cca 170cm), což i je pro vysoké lidi poměrně akceptovatelné.


Extension TubesMeike Mezikroužky (12,20,36mm)
Další vychytávka do naší foto-výbavy v podobě mezikroužků – Extension tubes. Jedná se o sestavu 3 „dutých válců“ (neobsahující tedy žádné optické členy), které se našroubují mezi tělo zrcadlovky a objektiv. V praxi to umožní zaostřit objekty z daleko větší blízkosti a docílit tím v podstatě zvětšení. Existuje samozřejmě mnoho důvodů pro a proti koupi mezikroužků. Tím hlavním pro v našem případě byla samozřejmě cena. Kupovat si další objektiv znamená investici v řádech tisíců (+- 10tis.), kdežto mezikroužky se pohybují okolo 2,5tis. Jelikož i to mi přišlo poměrně hodně, obrátil jsem se na ebay.com. Nikdy dřív jsem tu nenakupoval, a protože se tu kroužky pohybovaly okolo 800,- , netrvalo dlouho a už měli v Hong Kongu připravený balíček s mým jménem. Kroužky přišly v pořádku a funkční.

Na první pokus se můžete podívat v galerii.

 Filtry a příslušenství k filtrům

Filtry i příslušenství k nim jsou značky 84.5mm – původem ze Slovenska. Vlastníme přechodový filtr (professional line – s jemným přechodem)  a X-stopper s příslušenstvím pro oba naše objektivy. Tedy redukční kroužky 77mm a 67mm + držáky na filtry P type (normální a wide-angle). Zatím testujeme – obrázky budou.

ND-X-stopperSiroka_drzakND-Gradient

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.