Nenápadné poklady

Pondělí 4.9.2017 – 10:15

Od posledního místa psaní ve městě Lillooet ve fastfoodu Subway jsme opět urazili pěkný kus. Doplnili jsme pohonné hmoty do naší Sojky (jak jsme si auto pojmenovali) a urazili jsme něco přes 300km k národnímu parku Wells Gray u města Clearwater. Cesta nám utíkala krásně rychle. Silnice tu mají v perfektním stavu, prakticky rovné a můžeme tak svištět s tempomatem, co nám auto dovolí (vzhledem ke spotřebě). Města tu jsou pro nás Čechy neobvykle daleko od sebe a tudíž i benzínky. Jakmile klesne nádrž na polovinu, raději doplňujeme. Cena za litr se tu pohybuje okolo 1,2$. Což je na naše něco málo přes 20Kč (přesně to záleží na vydřidušském kurzu našich bank při přepočtech).

Helmcken FallsHelmcken Falls 2Mně osobně tu jejich města přijdou docela vtipná. Lillooet i Clearwater je shluk pár domů a krámků, kdy většina z nich nemá víc jak jedno podlaží. Není v nich ani moc k vidění a raději se po zařízení všeho potřebného dekujeme do kempu nebo dál na cestu. Tak to bylo i tedy v naší další zastávce – Clearwater. V místním infocentru jsme od velmi ochotných děvčat dostali mapu a vyznačenými místy, která můžeme navštívit. Park je to vskutku obrovský, ale jak jsme mohli tušit, většina je ho nepřístupná. Už po cestě jsme začali větřit podivný opar a spálený zápach ze vzdálených kopců. Byl to lesní požár někde mimo naši trasu. Extrémní sucho tedy zapříčinilo, že i většina parku Wells Gray byla uzavřena. Jelikož jsme ale přijeli večer, nejdřív jsme jeli hluboko do parku, kde se nachází kemp Pyramid Campground, abychom zde přespali a brzo ráno vyrazili na nejvyšší tamní vodopád, kterým se tu tak pyšní. Je jím Helmcken Falls – 3x vyšší než Niagárské vodopády. Zurčící potok se propadá do hloubky 141 metrů s úctyhodným rachotem. Při focení si nejednou posteskneme, že výsledná fotografie ani zdaleka neobsáhne velkolepost onoho místa.

Konečně tu také ubylo lidí. Po zkušenostech s předešlými parky jsme vyrazili opravdu brzo, abychom měli klid a mohli si užívat atmosféru. Většina turistů se jen nahrne k nejlepšímu místu, za velkého povyku udělají „selfí“, a tak to s nimi není úplně ono. Nenechte se mýlit, selfíčka si děláme taky, ale s trochu jiným přístupem. V parku Wells Gray to však bylo jiné a většina parkovišť byla poloprázdná, až jsme si říkali, jestli skutečně takové malé parkoviště je k onomu místu.

Skákající lososAnet u skákajících lososůKromě vodopádů jsme měli možnost vidět i lososy, jak skáčou proti proudu peřejí, aby se dostali k místu tření. Někteří lososi prý mohou vážit až 22kg a zde jsme si opět posteskli, jelikož na fotce vypadají jako nepatrný flíček uprostřed burácející masy vody.

 

 

 

Dawson Falls - barevněA ještě jednou černobíle

Nyní jsme v kempu na půli cesty do národního parku Jasper (konečně národní park!). Za chvíli vyrážíme zase ujet další úsek, tak nám pak držte palce, ať pak seženeme nějaké volné místečko na zaparkování Sojky a přespání. Jasperské kempy jsou prý totiž docela zaplněné a vyžadují rezervaci předem, což není náš styl, když jedeme vlastně bez dlouhodobého plánu.

 

 

Dodatek 6.9.2017 – 9:30

Článek se nám bohužel nepodařilo zveřejnit v den, který je v hlavičce. Některé kempy tu mají tak žalostné wi-fi připojení, že jsme to vzdali. Mezitím jsme již dorazili do Jasperu a strávili tu dvě noci. Přidávám nějaké foto jako ochutnávku. Plnohodnotný článek bude zase později, až toho bude více a snad dorazíme i do nějakého kempu s wi-fi, a hlavně zásuvkou na dobití počítače, před setměním. Zatím si za světla stihneme uvařit akorát čaj, ale večeři už dlabeme při světle čelovek.

Maligne Lake a my dvaMaligne LakePrvní "setkání" s medvědem

 

 

Comments are closed.